Ku Pamięci dr Haliny Szpilman – aktywnej Członkini Zarządu Towarzystwa Polsko- Szwedzkiego w Warszawie

Zarząd Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Warszawie z głębokim żalem zawiadamia, iż odeszła dr Halina Szpilman, która przez lata współpracowała z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim jako Członek Zarządu i przejawiała autentycznie zaangażowanie w budowę relacji polsko-szwedzkich. Była cenioną inicjatorką wielu spotkań i przedsięwzięć w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim.

Halina Szpilman, dr nauk medycznych, lekarz, działaczka społeczna, żona wybitnego kompozytora Władysława Szpilmana. Współpracowała z Biurem RPO oraz była członkinią Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Dr Halina Szpilman urodziła się w 1928 r. w rodzinnie przedwojennego prezydenta Radomia, działacza socjalistycznego i związkowego Józefa Grzecznarowskiego.  W 1948 r. podjęła studia medyczne w Krakowie. Rok później w Krynicy poznała swojego przyszłego męża Władysława Szpilmana, którego poślubiła w 1950 r. Owocem ich małżeństwa są dwaj synowie: Andrzej i Krzysztof.

Od momentu ukończenia studiów do schyłku życia dr Halina Szpilman pozostawała aktywna zawodowo i społecznie. Przyjmowała pacjentów, pracowała w Instytucie Hematologii, działała w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim.

Była cenionym profesjonalistą, działaczem społecznym i autentycznym przyjacielem, zawsze gotowym udzilić wsparcia i rady. Jej pasja poznawcza, chęć działania i ciekawość życia stanowiły inspirację dla otoczenia.

Cześć jej pamieci!

 

10494725 615130631928052 4611835541463716781 n     10378999 615130515261397 2697488420598061593 n     

10527523 615130755261373 1631424661129177378 n


Towarzystwo Polsko-Szwedzkie zaprasza na spotkanie z Hermanem Lindqvistem, które odbędzie się w piątek 6 marca o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece PTTK przy ul. Senatorskiej 11. Liczba miejsc ograniczona, udział w spotkaniu możliwy będzie po dokonaniu rejestracji na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 TP-S Herman-Lindqvist-06.03.2020-1


 

Towarzystwo Polsko-Szwedzkie zaprasza na spotkanie z Hermanem Lindqvistem, które odbędzie się w środę 6 listopada o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece PTTK przy ul. Senatorskiej 11. Liczba miejsc ograniczona, udział w spotkaniu możliwy będzie po dokonaniu rejestracji na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 H--L-Lindqvist-plakat-A-4

 


 

Towarzystwo Polsko-Szwedzkie zaprasza na spotkanie z Peterem Johnssonem, historykiem i korespondentem zagranicznym, które odbędzie się w piątek 18 października o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece PTTK przy ul. Senatorskiej 11. Wstęp wolny po dokonaniu rejestracji na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.TP-S--Plakat-Peter-Johnsson-1


 

Towarzystwo Polsko-Szwedzkie serdecznie zaprasza na spotkanie z Katarzyną Tubylewicz, autorką książki "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą". Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie (3 piętro) dnia 20 września 2019 r. o godzinie 18:00. Wstęp możliwy będzie po wysłaniu zgłoszenia na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Ilość miejsc ograniczona. Na miejscu można będzie nabyć książkę z podpisem autorki.

0001

 


 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Herman-Lindqvist---spotkanie


 

 

 

 1. Przegląd Kina Szwedzkiego

26 – 28 lutego 2018

 

W dniach 26-28 lutego kino Praha zaprasza na„1. Przegląd Kina Szwedzkiego", podczas którego zostanie zaprezentowanych 5 wyselekcjonowanych filmów szwedzkich oraz 1 film, który powstał w koprodukcji ze Szwecją, wzbudzających uznanie widzów i krytyki filmowej na całym świecie. Bilety dostępne w kasie kina! 

Kino skandynawskie to jedna z największych ciekawostek szeroko pojętej sztuki filmowej. Obrazy ukazywane w ramach przeglądu to przykład niezwykle interesujących produkcji, łączących ze sobą elementy twórczości gatunkowej z jedynym w swoim rodzaju północnym artyzmem. Zaprezentowane filmy ukażą niezwykłe obrazy o ludziach – ich sukcesach, porażkach, a także emocjach. Pokazy odbędą się dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji w Polsce.

 „1. Przegląd Kina Szwedzkiego” w kinie Praha otworzy zdobywca szczególnego wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Docville – „Dziewczyna, która uratowała moje życie”. Film opowiada o ojczyźnie reżysera – irackim Kurdystanie, a także o ludziach, których spotkał na swej drodze. Reżyser przybliży losy ponad 1,4 miliona ludzi uciekających przed ISIS. Kolejnym tytułem zaprezentowanym podczas przeglądu będziedokument – „Astrid” o znanej szwedzkiej autorce książek dla dzieci – Astrid Lindgren, w reżyserii Kristiny Lindström. Dzięki unikalnym materiałom archiwalnym zawartym w filmie, widzowie dowiedzą się czym kierowała się autorka wymyślając takie postaci, jak „Pippi Pończoszanka” czy „Emil z Samalandii”.

 Drugi dzień przeglądu odsłoni biografię najwybitniejszej postaci skandynawskiego kina – Ingmara Bergmana. Szwedzki reżyser do dziś stanowi prawdziwy wzór dla wielu twórców, a jego filmy uznawane są za artystyczne arcydzieła. W filmie „Więcej niż Bergman” widzowie zobaczą ujęcia nakręcone w legendarnym domu Bergmana na wyspie Fårö, gdzie przed kamerą swoje wypowiedzi na temat artysty kierowali współcześni reżyserzy oraz aktorzy, między innymi: Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Martin Scorsese czy Lars von Trier.

 W ramach „1. Przeglądu Kina Szwedzkiego” widzowie zobaczą także adaptację powieści Hjalmara Söderberga "The Serious Game" z 1912 roku; przepiękną kostiumową opowieść o ogniu miłości – „Poważna gra”, w reżyserii Pernilli August oraz film o niesamowitej sile miłości matki do córki – „Dziewczyna, matka i demony”, gdzie tłem do nakręcenia historii były osobiste przeżycia z dzieciństwa reżyserki Suzanne Osten. Kolorowe barwy i intensywne emocje ukazywane w filmie nikogo nie pozostawią nieporuszonego! Filmem zamykającym przegląd będzie „Melancholia”.  To kolejny, po prowokacyjnym „Antychryście”, film Larsa von Triera. Tym razem autor „Przełamując fale” i „Tańcząc w ciemnościach” zrealizował psychologiczne kino katastroficzne, do którego efekty specjalne stworzyło polskie studio Platige Image.

 ***

 

OGÓLNE INFORMACJE

 26 – 28 lutego

 Ceny biletów: 13 zł normalny, 10 zł ulgowy (uczniowie, studenci z ważną legitymacją oraz posiadacze „Karty Praha”)

 

SKRÓCONY PROGRAM 1. PRZEGLĄDU KINA SZWEDZKIEGO

 26 lutego, poniedziałek

 godz. 19:00 – „Dziewczyna, która uratowała moje życie”, reż. Hogir Hirori

 godz. 20:25 – „Astrid”, reż. Kristina Lindström

 

27 lutego, wtorek

 godz. 19:00 – „Poważna gra”, reż. Pernilla August

 godz. 21:05 – „Więcej niż Bergman”, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas

 

28 lutego, środa

 godz. 19:00 – „Dziewczyna, matka i demony”, reż. Suzanne Osten

 godz. 20:40 – „Melancholia”, reż. Lars von Trier

 

REZERWACJA BILETÓW:

 Kasa Kina Praha

 ul. Jagiellońska 26

 03-719 Warszawa

 tel.: (22) 343 03 10

 Więcej informacji: www.kinopraha.pl

 

szwecja-przeglad 600x800

 

 


 

 

Spotkanie z Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce Ingą Eriksson Fogh organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Niegdyś potęga militarna walcząca o panowanie nad Bałtykiem, dziś kraj kojarzony powszechnie z nowoczesnym i sprawnie funkcjonującą administracją, socjalnym dobrobytem i społeczeństwem otwartym. Szwecję łączą z Polską wielowiekowe i niejednokrotnie trudne relacje. W czasach nam współczesnych oba państwa dbały jednak o zachowanie dobrych stosunków. Królestwo Szwecji jako jedno z pierwszych uznało niepodległość odrodzonej po I wojnie świtowej Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w okresie PRL-u Szwecja była krajem w którym Polacy mogli zarobić dodatkowe pieniądze lub też schronić się z powodów politycznych. Obecnie razem współtworzymy aktywnie Unię Europejskiej, a zacieśnianiu wzajemnej współpracy służą takie wydarzenia jak wizyta szwedzkiej pary królewskiej w Polsce w 2011 r. .

O szwedzkim przepisie na życie oraz perspektywach partnerstwa Polski i Szwecji opowie JE Inga Eriksson Fogh, Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce.

Inga Eriksson Fogh - od jesieni 2015 r. Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce. Wcześniej piastowała m.in. stanowisko Dyrektora Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szwecji, była ambasadorem Szwecji w Indiach i Tajlandii, jak również zastępcą Stałego Przedstawiciela Szwecji przy ONZ w Nowym Jorku. W 2001 roku Eriksson Fogh pełniła także funkcję Dyrektora Biura Koordynacji Przewodnictwa Szwecji w Radzie UE. Pracowała również w ambasadzie w Buenos Aires i w Kancelarii Premiera Szwecji. W latach 1980 – 1982 Inga Eriksson Fogh była drugą sekretarz w ambasadzie Szwecji w Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się 9 maja o godz. 15:00 w Sali Senatu UW, w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Główny) przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28.

Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Kontakt do organizatora:
Daria Prokopowicz
tel.: 690 604 895
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
pl

Kopia Lagom - Ambasador Szwecji - nagłówek FB 2


 

Towarzystwo Polsko-Szwedzkie zaprasza na spotkanie z Peterem Johnssonem, historykiem i korespondentem zagranicznym, które odbędzie się w piątek 18 października o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece PTTK przy ul. Senatorskiej 11. Wstęp wolny po dokonaniu rejestracji na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Chór Amici Canentes, istnieje od 2001 roku i działa przy Towarzystwie Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. Tworzą go w większości byli członkowie Chóru Akademickiego UW, których połączyła w latach studenckich i łączy do dziś wspólna pasja: muzyka i śpiew chóralny.

Chór wykonuje muzykę sakralną i świecką różnych epok, od renesansu do współczesności. Swój program prezentował w salach koncertowych wyższych uczelni, kościołach i ośrodkach kultury. Występował na Litwie (2007), w Szwecji (2011), na Węgrzech (2014), uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach w Rumi (2008), w Hajnówce (2011), w Ejszyszkach na Litwie (2012). W ciągu 15 lat działalności chór wykonał ponad 100 koncertów. Od 2011 współpracuje z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim i obecnie liczy 35 osób. Od 2015 roku chórem dyryguje Ilina Sawicka, a drugim dyrygentem jest Jerzy Sawicki.

http://www.tpchuw.pl/

 

 


Praktyki studenckie

 Oferujemy możliwość odbycia praktyk studenckich. Więcej informacji poniżej.

Plakat o praktykach bez adresata pomniejszony