Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Ilość miejsc ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Herman-Lindqvist---spotkanie


 

 

 

 1. Przegląd Kina Szwedzkiego

26 – 28 lutego 2018

 

W dniach 26-28 lutego kino Praha zaprasza na„1. Przegląd Kina Szwedzkiego", podczas którego zostanie zaprezentowanych 5 wyselekcjonowanych filmów szwedzkich oraz 1 film, który powstał w koprodukcji ze Szwecją, wzbudzających uznanie widzów i krytyki filmowej na całym świecie. Bilety dostępne w kasie kina! 

Kino skandynawskie to jedna z największych ciekawostek szeroko pojętej sztuki filmowej. Obrazy ukazywane w ramach przeglądu to przykład niezwykle interesujących produkcji, łączących ze sobą elementy twórczości gatunkowej z jedynym w swoim rodzaju północnym artyzmem. Zaprezentowane filmy ukażą niezwykłe obrazy o ludziach – ich sukcesach, porażkach, a także emocjach. Pokazy odbędą się dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji w Polsce.

 „1. Przegląd Kina Szwedzkiego” w kinie Praha otworzy zdobywca szczególnego wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Docville – „Dziewczyna, która uratowała moje życie”. Film opowiada o ojczyźnie reżysera – irackim Kurdystanie, a także o ludziach, których spotkał na swej drodze. Reżyser przybliży losy ponad 1,4 miliona ludzi uciekających przed ISIS. Kolejnym tytułem zaprezentowanym podczas przeglądu będziedokument – „Astrid” o znanej szwedzkiej autorce książek dla dzieci – Astrid Lindgren, w reżyserii Kristiny Lindström. Dzięki unikalnym materiałom archiwalnym zawartym w filmie, widzowie dowiedzą się czym kierowała się autorka wymyślając takie postaci, jak „Pippi Pończoszanka” czy „Emil z Samalandii”.

 Drugi dzień przeglądu odsłoni biografię najwybitniejszej postaci skandynawskiego kina – Ingmara Bergmana. Szwedzki reżyser do dziś stanowi prawdziwy wzór dla wielu twórców, a jego filmy uznawane są za artystyczne arcydzieła. W filmie „Więcej niż Bergman” widzowie zobaczą ujęcia nakręcone w legendarnym domu Bergmana na wyspie Fårö, gdzie przed kamerą swoje wypowiedzi na temat artysty kierowali współcześni reżyserzy oraz aktorzy, między innymi: Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Martin Scorsese czy Lars von Trier.

 W ramach „1. Przeglądu Kina Szwedzkiego” widzowie zobaczą także adaptację powieści Hjalmara Söderberga "The Serious Game" z 1912 roku; przepiękną kostiumową opowieść o ogniu miłości – „Poważna gra”, w reżyserii Pernilli August oraz film o niesamowitej sile miłości matki do córki – „Dziewczyna, matka i demony”, gdzie tłem do nakręcenia historii były osobiste przeżycia z dzieciństwa reżyserki Suzanne Osten. Kolorowe barwy i intensywne emocje ukazywane w filmie nikogo nie pozostawią nieporuszonego! Filmem zamykającym przegląd będzie „Melancholia”.  To kolejny, po prowokacyjnym „Antychryście”, film Larsa von Triera. Tym razem autor „Przełamując fale” i „Tańcząc w ciemnościach” zrealizował psychologiczne kino katastroficzne, do którego efekty specjalne stworzyło polskie studio Platige Image.

 ***

 

OGÓLNE INFORMACJE

 26 – 28 lutego

 Ceny biletów: 13 zł normalny, 10 zł ulgowy (uczniowie, studenci z ważną legitymacją oraz posiadacze „Karty Praha”)

 

SKRÓCONY PROGRAM 1. PRZEGLĄDU KINA SZWEDZKIEGO

 26 lutego, poniedziałek

 godz. 19:00 – „Dziewczyna, która uratowała moje życie”, reż. Hogir Hirori

 godz. 20:25 – „Astrid”, reż. Kristina Lindström

 

27 lutego, wtorek

 godz. 19:00 – „Poważna gra”, reż. Pernilla August

 godz. 21:05 – „Więcej niż Bergman”, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas

 

28 lutego, środa

 godz. 19:00 – „Dziewczyna, matka i demony”, reż. Suzanne Osten

 godz. 20:40 – „Melancholia”, reż. Lars von Trier

 

REZERWACJA BILETÓW:

 Kasa Kina Praha

 ul. Jagiellońska 26

 03-719 Warszawa

 tel.: (22) 343 03 10

 Więcej informacji: www.kinopraha.pl

 

szwecja-przeglad 600x800

 

 


 

 

Spotkanie z Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce Ingą Eriksson Fogh organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Niegdyś potęga militarna walcząca o panowanie nad Bałtykiem, dziś kraj kojarzony powszechnie z nowoczesnym i sprawnie funkcjonującą administracją, socjalnym dobrobytem i społeczeństwem otwartym. Szwecję łączą z Polską wielowiekowe i niejednokrotnie trudne relacje. W czasach nam współczesnych oba państwa dbały jednak o zachowanie dobrych stosunków. Królestwo Szwecji jako jedno z pierwszych uznało niepodległość odrodzonej po I wojnie świtowej Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w okresie PRL-u Szwecja była krajem w którym Polacy mogli zarobić dodatkowe pieniądze lub też schronić się z powodów politycznych. Obecnie razem współtworzymy aktywnie Unię Europejskiej, a zacieśnianiu wzajemnej współpracy służą takie wydarzenia jak wizyta szwedzkiej pary królewskiej w Polsce w 2011 r. .

O szwedzkim przepisie na życie oraz perspektywach partnerstwa Polski i Szwecji opowie JE Inga Eriksson Fogh, Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce.

Inga Eriksson Fogh - od jesieni 2015 r. Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce. Wcześniej piastowała m.in. stanowisko Dyrektora Służby Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szwecji, była ambasadorem Szwecji w Indiach i Tajlandii, jak również zastępcą Stałego Przedstawiciela Szwecji przy ONZ w Nowym Jorku. W 2001 roku Eriksson Fogh pełniła także funkcję Dyrektora Biura Koordynacji Przewodnictwa Szwecji w Radzie UE. Pracowała również w ambasadzie w Buenos Aires i w Kancelarii Premiera Szwecji. W latach 1980 – 1982 Inga Eriksson Fogh była drugą sekretarz w ambasadzie Szwecji w Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się 9 maja o godz. 15:00 w Sali Senatu UW, w Pałacu Kazimierzowskim (Kampus Główny) przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28.

Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Kontakt do organizatora:
Daria Prokopowicz
tel.: 690 604 895
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
pl

Kopia Lagom - Ambasador Szwecji - nagłówek FB 2

Chór Amici Canentes, istnieje od 2001 roku i działa przy Towarzystwie Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. Tworzą go w większości byli członkowie Chóru Akademickiego UW, których połączyła w latach studenckich i łączy do dziś wspólna pasja: muzyka i śpiew chóralny.

Chór wykonuje muzykę sakralną i świecką różnych epok, od renesansu do współczesności. Swój program prezentował w salach koncertowych wyższych uczelni, kościołach i ośrodkach kultury. Występował na Litwie (2007), w Szwecji (2011), na Węgrzech (2014), uczestniczył w Międzynarodowych Festiwalach w Rumi (2008), w Hajnówce (2011), w Ejszyszkach na Litwie (2012). W ciągu 15 lat działalności chór wykonał ponad 100 koncertów. Od 2011 współpracuje z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim i obecnie liczy 35 osób. Od 2015 roku chórem dyryguje Ilina Sawicka, a drugim dyrygentem jest Jerzy Sawicki.

http://www.tpchuw.pl/

 

 


Praktyki studenckie

 Oferujemy możliwość odbycia praktyk studenckich. Więcej informacji poniżej.

Plakat o praktykach bez adresata pomniejszony